Najczęstsze usterki przewodów kominowych i jak się przed nimi ustrzec

Strona główna » Blog » Najczęstsze usterki przewodów kominowych i jak się przed nimi ustrzec

Przewody kominowe pełnią ważną rolę w budynkach, odprowadzając spaliny z kotłów grzewczych na zewnątrz. Niestety, nawet najlepszej jakości przewody mogą ulegać usterkom. Warto zatem wiedzieć, jakie są najczęstsze problemy z tym elementem i jak się przed nimi ustrzec.

Zapadanie się przewodów kominowych

Jednym z najczęstszych problemów z przewodami kominowymi jest ich zapadanie się. Jest to spowodowane najczęściej nieodpowiednią budową komina, który nie jest wystarczająco mocny, lub brakiem odpowiednich wzmocnień w jego konstrukcji. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa interwencja specjalisty, który zajmie się naprawą komina lub wymianą całego przewodu.

Zatkanie przewodu kominowego

Kolejną częstą usterką jest zatkanie przewodu kominowego. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak np. złej jakości paliwo, nieodpowiednie czyszczenie przewodu, czy też osadzanie się sadzy w jego wnętrzu. W takiej sytuacji konieczne jest regularne czyszczenie przewodu przez specjalistę, aby uniknąć jego całkowitego zatkania.

Nieszczelność przewodu kominowego

Kolejnym problemem jest nieszczelność przewodu kominowego. Może to być spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, które powstały w wyniku np. wichur, czy też zwyczajnego zużycia elementu. W takiej sytuacji należy skontaktować się z kominiarzem, który zajmie się naprawą lub wymianą przewodu.

Jak uniknąć problemów z przewodami kominowymi?

Aby uniknąć tych problemów, warto regularnie sprawdzać stan przewodu kominowego, szczególnie po sezonie grzewczym. Należy również pamiętać o jego regularnym czyszczeniu przez specjalistę, aby zapobiec zatorom.