Oznaki że przewody kominowe wymagają czyszczenia

Strona główna » Blog » Oznaki że przewody kominowe wymagają czyszczenia

Oznaki, że przewody kominowe wymagają czyszczenia, mogą być różne i zależą od rodzaju i stanu przewodów. Jednak istnieje kilka charakterystycznych objawów, które mogą wskazywać na konieczność przeprowadzenia czyszczenia.

Dym unoszący się z komina

Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem jest dym unoszący się z komina. Jeśli dym jest widoczny z zewnątrz budynku, oznacza to, że przewody kominowe są zanieczyszczone i wymagają czyszczenia.

Zmniejszenie wydajności pieca

Innym objawem jest zmniejszenie wydajności pieca. Jeśli piec nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości ciepła, może to oznaczać, że przewody kominowe są zatkane i nie mogą swobodnie odprowadzać spalin.

Zapach spalin w budynku

Kolejnym objawem jest zapach spalin w budynku. Jeśli w pomieszczeniach wyczuwalny jest zapach spalin, oznacza to, że przewody kominowe są zanieczyszczone i nie są w stanie prawidłowo odprowadzać spalin.

Korozja i rdza na przewodach kominowych

Korozja i rdza na przewodach kominowych to kolejne oznaki, że konieczne jest przeprowadzenie czyszczenia. Rdza i korozja mogą prowadzić do nieszczelności w przewodach, co z kolei może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa budynku i jego mieszkańców.

Nagromadzenie sadzy w kominku

Ostatnim, ale równie ważnym objawem jest nagromadzenie sadzy w kominku. Sadza to produkt uboczny spalania paliw stałych, który gromadzi się w przewodach kominowych. Jeśli w kominku zauważy się duże ilości sadzy, oznacza to, że przewody kominowe wymagają czyszczenia.

Podsumowując, objawy wskazujące na konieczność czyszczenia przewodów kominowych to: dym unoszący się z komina, zmniejszenie wydajności pieca, zapach spalin w budynku, korozja i rdza na przewodach kominowych oraz nagromadzenie się sadzy w budynku